Магія дерев та рун

Шанування дерев бере свій початок із сивої давнини, коли наші Предки поклонялися деревам як Богам.До прийняття християнства було багато священних гаїв, куди ходили на поклоніння Богам природи; там росли священні дерева, стояли кумири, відбувалися народні обряди. Дбайливе ставлення до природи вироблялося слов’янами впродовж багатьох тисячоліть проживання їх на своїх автохтонних землях. Існувало уявлення про дерево як реінкарнацію людської душі після смерті, тому до дерев наші Предки ставились як до живих істот. Але особлива пошана належала деревам, які в силу природних особливостей ставали священними.

 

Дуб – це символ величезної життєвої сили і довголіття. З дубом пов’язують шість рун Старшого Футарка – Турісаз, Ейваз, Райдо, Тейваз, Йеру та Дагаз. Дуб використовується в заклинаннях, спрямованих на захист, зцілення, збільшення фізичної сили, процвітання і досягнення стабільного успіху. Дуб – сильний енергетичний донор. Його аура дуже потужна, вона добре сприймає тільки здорових людей. Дуб завжди віддає перевагу воїнам, борцям, сильним і здоровим людям. Амулети з нього гарні і для літніх * людей, яким він приносить велику користь. Завдяки фізичним властивості дуба, таким, як надійність і міцність його деревини, розміри і довголіття стовбура, а також зв’язки з вищими божествами в магічній практиці Півночі, дуб взагалі використовувався в заклинаннях, спрямованих на захист, збільшення фізичної сили, досягнення стабільного успіху.
При прямому контакті з ним людина отримує максимально можливу кількість життєвої енергії.
Не слід, однак, забувати, що це сильне, але суворе дерево. Людині тяжкохворій, яка страждає хронічними захворюваннями краще не спілкуватися з цим деревом.
Спілкування з дубом заряджає людину активною енергією, заспокоює душу. Давно помічено, що прогулянки по діброві нормалізують кров’яний тиск, сприятливо позначаються на роботі серця і нервової системи.
Ще у ХХ ст. молодята здійснювали весільний обряд триразового обходу (чи об’їзду) навколо дуба, навіть після церковного вінчання. Особливо магічним у весільному обряді вважають дуб і березу, які зрослися. Вони – символ вічного кохання, де дуб уособлює чоловіка, а береза – жінку. Нині таким місцем паломництва молодих подружніх пар є дуб і береза на Вінничині. Цим деревам молодята в день шлюбу приносять у пожертву весільні напої та хліб.
Освячені в Перунів день жолуді використовують у магії родючості й шанують як чоловічі обереги, які носять на шиї у ладанках, або зашивають у одяг.

Береза – це дерево доброти, родючості, народження і нових починань, захисту проти всіх нещасть,. З березою пов’язують дві руни – це Беркана і Уруз. З березових гілок робили колиски для немовлят. З берези виходять добрі амулети для хворих, ослаблених і видужуючих людей. Здавна березі приписувалася здатність відганяти злих духів. Вона з незапам’ятних часів асоціюється з родючістю і цілющої магією, а березові гілки використовувалися, щоб наділити родючістю не лише землю, але й худобу і молодят. З березового дерева (практично у всіх країнах Європи!) робили колиски для немовлят. Символічно і магічно береза фігурує як захист проти всіх нещасть, як фізичних, так і духовних. Березові гілки (особливо весняні, які тількино розпустилися) відганяють печалі та хвороби, вони справедливо вважаються прекрасним талісманом, який оберігає дітей від хвороб і багатьох інших неприємностей. Береза ніжна та милосердна, її вплив дуже м’який, ласкавий і водночас сильний. На противагу дубу до берези варто звертатися хворим, ослабленим, одужуючим людям. Вона полегшить страждання, допоможе повернути втрачені сили, легше перенести хворобу, прискорить процес одужання.
Спілкування з березою корисно людям з розладами нервової системи, що знаходяться в стані депресії. Це дерево знімає втому, нейтралізує негативні наслідки повсякденних стресів, сприяє відновленню душевної гармонії. Береза, яка росте поряд з будинком, відганяє кошмарні сни. Дія цього дерева тривала. Краще не приходити до нього, а жити поруч, тоді воно зможе вилікувати вас.

Верба жіночий символ Світового Дерева. Вербу наші Пращури вважали Прадеревом життя, а Чумацький шлях (Молочну стежку) – її зображенням на зоряному небі.
Обряд хльоскання дітей і дорослих вербовою лозиною на святах Вербної неділі (на Вербицю) означає насамперед поєднання людини з Космосом, нагадування про гармонію світового ладу… Дітям дають з’їсти освячені вербові “котики”, щоб “росли скоро, як верба”. Освячені на Квітну неділю вербові гілочки тримали в хаті цілий рік, аж до нового свята.Господині свяченими вербовими гілочками розпалювали піч для випікання нових Великодніх короваїв, при чому навіть найдрібніші гілочки чи “котики” спалювали в печі, бо, як казали старші люди “Свячену вербу гріх ногами топтати”.
Енергія верби дає силу жінкам, а амулети з неї гарні для любовної магії на різні привороти і відтвороти. З нею пов’язують поняття циклічності, ритму, а також припливів і відливів. Верба – дерево жіночої магії. Вона пов’язана з Місяцем, всіма обрядами, присвяченими землі й води, які виконують жінки. Енергетику верби не можна назвати доброю, їй байдужі проблеми добра і зла, вона служить тільки природі, підкоряючись законам рівноваги і справедливості.
Широко використовували свячену вербу й у різних магічних обрядах та побуті: вербовою лозиною розганяли хмари, вперше на весні виганяли худобу на пасовище, зупиняли пожежу, шукали воду для копання криниці. Енергія верби дає дивовижну силу жінкам, здатним приворожити, відвернути, навести на кривдника уроки, зіпсувати йому долю. Верба надзвичайно чутлива, вона може не захотіти спілкуватися з вами. У західній традиції похилена до води плакуча верба стала символом нещасливого кохання і скорботи.

Акація – дерево, що зароджує життя. Саме у акації просять про народження дитини, але спілкуватися з нею подружжю необхідно вдвох. Вплив акації сприяє родючості, пробуджує інстинкт продовження роду в рівній мірі як у чоловіків, так і у жінок.

З бузиною пов’язані руни Феху та Отал. Це дерево зцілення, захисту та успіху. Але це “темне” дерево. Нові гілки на бузині легко виростають замість обламаних старих, і будь-яка гілка, що опинилася на землі, здатна пустити коріння. На квітах бузини заварюють чай “для очищення крові”, з кори виходить заспокійливий настій, але випари, які виходять від цієї рослини, славляться хвороботворними і навіть смертельними для тих, хто забарився під її покровом. Згідно Старшої Едди, чорну бузину обрала своїм будинком богиня Фрейя. Народні повір’я застерігають не спалювати деревину бузини в будинку, тому що це приносить неминучі нещастя. У середні віки бузина вважалася відьомський деревом, гілля якого відьми використовували для нічних польотів. Бузина – це сила Нижнього світу. Вона надає можливість активного агресивного захисту, і тому вважається, що коли бузина росте біля воріт будинку – це добре, а от вносити її в будинок – не варто. І тому варто серйозно подумати, перед тим ніж зламати гілку бузини і вирізати на ній руни.

З глодом пов’язані руни Турісаз і Отал. Він вважається деревом богині тілесної любові. Глід – дерево надії та шлюбу. Амулети, виготовлені з глоду, допоможуть дівчині швидше вийти заміж, і захистити свій шлюб.
Народні повір’я вважали це дерево зачарованим і передрікали злу участь кожному, хто досить нерозумний, що б зазіхнути на нього. Смерть дітей або падіж худоби, втрата накопичених грошей – доля тих, у кого вистачило зухвалості знищити цей колючий кущ. І все ж таки чи то в силу звичаю, чи то з належної поваги до самого глоду до його гілок прив’язують смужки матерії, котрі дуже нагадують жертву богині. Подібний звичай до цих пір зберігся в Ірландії і деяких землях Німеччини. Одночасно глід шанували і як рослину захисну: на його квітах заварювали чай, що знімає занепокоєння, що поліпшує апетит і кровообіг. У древній Греції у глоді бачили символ надії і шлюбу. І лише з настанням середніх віків його стали пов’язувати з чарами. Особливо корисний глід в захисної та любовної магії, в заклинаннях, котрі повинні прискорити вступ до шлюбу або зміцнити його.

В’яз пов’язують з руною Гебо. В’яз-чоловіче дерево, дерево захисту. Це дерево з сильним чоловічим характером і підтримує тільки сильних духом чоловіків. Саме чоловікам у повному розумінні цього слова він віддає перевагу, підтримує всі їхні починання, але невдах не любить. Тільки тому, хто бореться до кінця, не «розкисає», він дає сили. Іноді одного хорошого контакту з в’язом людині може вистачити на багато років. У середньовіччя лицарі робили з в’яза списи не тільки через міцність деревини. Вважалося, що в’язові списи вселяють у воїна відвагу і приносять удачу в битві. У магії в’яз додає закляттю стійкість і опору.

Ялина є енергетичним донором, але більше ніж вам треба енергії вона не дасть. Вона допомагає контролювати емоції, налаштовує на філософський лад. Певних для неї рун немає. Перед виготовленням амулета з ялини, її необхідно добре висушити, щоб смола при різьбі вам сильно не заважала.
Ялина пропонує свою енергетичну підтримку цілий рік. Вона не несе в собі особливо сильних властивостей, але енергія її постійно доступна тим, хто відчуває в собі взимку недолік сил.
Запах спаленої висушеної хвої – прекрасний засіб для очищення оселі від шкідливих впливів.

Каштан. Прямий контакт з цим деревом рівносильний спілкуванню з бурхливою гірською річкою. Чистий і сильний потік його енергії змиє ваші нездужання, але енергетичного підживлення від нього не чекайте. Каштан зайнятий собою. Він егоїст.
Клен дає душевну рівновагу всіх людей, несе спокій і впевненість у собі. Це дерево внутрішньої сили і врівноваженості.

Клен так само сприяє любові, з нього гарні любовні амулети, спрямовані на зміцнення союзу між закоханими. Це дерево внутрішньої сили і врівноваженості. Воно не образливе; приймає на себе всі емоційні вибухи, звільняє від кипіння пристрастей.

Ялівець – чагарник, котрий має сильні захисні та очищувальні якості. Сила його спрямована не на людей, а на навколишні предмети. Амулети з ялівця можуть допомогти зняти пристріт або уроки, і навіть позбавитися від дії привороту. Якщо спалити в квартирі його хвою, можна позбутися від несприятливих дій.

З вільхою пов’язана руна Манназ. Вона зміцнює родинні зв’язки і згуртовує всіх членів сім’ї. Це дерево для жінок. Якщо ви зробите з нього амулет, то вільха допоможе вам “прив’язати” чоловіка до дому. Вільха – дерево, яке оберігає сім’ю; чим більше у сім’ї дітей та онуків, тим сильніше вільха підтримує її членів. Вона зміцнює родинні зв’язки, згуртовує всіх членів сім’ї, їй властиво з’єднувати людей в рід.
Якщо ви прийдете до вільхи з проблемами родинних взаємовідносин, вона охоче допоможе вам знайти рішення.

Амулети з осики полегшують наслідки зурочень, очищує та захищає від шкідливих впливів. Осика – дерево, що поглинає негативну енергію. Через цю властивість осика раніше вважалася магічним деревом. Усім відомий найкращий спосіб боротьби з перевертнями і вампірами – осиковий кіл. За старих часів вважалося, що осика відганяє злих духів, тому її висаджували біля житла. У осикової гаю можна знайти притулок від переслідування енергетичного вампіра, в якійсь мірі полегшити наслідки зурочення та пристріту.
Прямий контакт з осикою очистить вашу ауру від шкідливих впливів. Таку якість має не лише живе дерево, але й вироби з нього.
Спілкування з осикою допомагає при нервозним станах, нав’язливих думках, безпричинному страху. У магії осика вважається деревом, котре відводить смерть. Вона сприяє прояву внутрішніх цілющих сил людини, забезпечуючи доступ до нашої справжньої суті, іноді прихованою під оманливою зовнішньою оболонкою.

Ліщина – магічне дерево і використовується для створення магічної захисту. Дерево мудрості та чарівництва, присвячене Одину (Лугу, Велесу). Нарівні з ясенем широко використовувалося для виготовлення магічних знарядь – жезлів і посохів, а також для утворення магічної захисту. В останньому випадку горіхові прутики встромляли в землю по периметру захисної території, всередину якої, як вважалося, не може проникнути ніяка магія ззовні. Таким чином у Скандинавії захищати, наприклад, майданчики для поєдинків, щоб ніхто з глядачів не міг магією вплинути на хід бою.
Ліщина – дуже впливове дерево з сильним характером, одне з основних його якостей – справедливість. Її енергія допоможе звернути ваш розум до об’єктивного розгляду ситуації з різних сторін. Поняття справедливості у неї відноситься не лише до сфери людських взаємин. Для ліщини не існує не вартих уваги випадків, навіть найменша несправедливість повинна бути усунута.

З горобини роблять захисні талісмани, оскільки вона добре оберігає від чаклунства. Такий талісман завжди вважався кращим захистом від чужої магії будь-якого сорту. З горобиною езотеричне вчення дерев пов’язує руни Наутіз та Альгіз.На деревині горобини звичайно різали захисні руни, оскільки горобина була відома своєю здатністю оберігати від чаклунства. Крім того, вважалося, що горобина може захистити від пристріту і різних зурочень, від злої волі, тому грона горобини розвішували на жердини біля входу в загони для худоби і розміщували їх у дверний одвірок. Вважається, що горобина загострює сприйняття і розвиває дар передбачення. У минулому священні горобинові гаї росли на недоторканних місцях поблизу святилищ древніх богів, оскільки горобина забезпечувала магічну захист і сприяла прогнозам. Крім того, з горобиною були пов’язані такі навички, як вміння контролювати свої почуття і уберігатися від чужих чарів. До цих пір в багатьох селах від Британії до Уралу маленькі дівчатка по осені нанизують на нитку ягоди горобини і носять їх як намисто, давно забувши, що саме вони роблять, – а тим часом такий талісман завжди вважався кращим захистом від чужої магії будь-якого сорту. Горобина – cамий найкращий союзник для жінок, які знаходять справжню насолоду у фізичній стороні потягу. Прямий контакт з горобиною здатний розбудити дрімаючу в жінці сексуальність. Для горобини улюблений жіночий вік близько 40 років. Таким жінкам вона дарує в любові особливо теплу осінь, повну сил.

Сосна. Аура цього дерева дуже сильна, а амулети з неї знищать роздратування, досаду і знімуть стрес. Сосна – дерево спокою й висоти духу. Якщо у вашому житті настав важливий момент, вирішується ваша доля і необхідно в спокійній обстановці відповісти собі на низку серйозних питань, без спілкування з сосною не обійтися. Аура цього дерева дуже сильна, вона допоможе людині, яка до неї звернулася, піднятися на небувалу висоту духовного осяяння, творчого злету. При прямому контакті сила сосни понесе роздратування і досаду, які щодня накопичуються у вашій душі.
Енергія сосни допоможе вам позбавитися від нервових розладів, стресу. Жоден невроз не встоїть під її впливом.
Сосна – милосердне дерево. До нього необхідно звертатися з відкритою душею. Сосна здатна очистити ауру людини від сторонньої дії, частково зняти уроки. За старих часів вважалося, що запах сосни сприяє позбавленню від почуття вини.
В езотеричних навчаннях з нею пов’язана руна Кеназ (як втілення, що розгонить темряву світла). У темряві сосна виглядає світліше інших дерев. Зв’язок з вогнем прозріння простежується майже у всіх північних народів ритуалом спалення соснової шишки. Цей смолянистий плід символізує джерело мудрості, яка утримує в цілісності весь матеріальний світ. З сосною пов’язують і присвячену асу Хеймдалю руну Дагаз в захисній її функції. А ще можна згадати, що в скандинавських рунічних строях ім’я руни Ейваз – руни захисту-звучало, як Yr, що й означає “сосна”.

Тис безпосередньо пов’язаний з руной Ейваз. Тис – символ вічного життя, тому що це дерево одне із самих довголітніх. З деревини тиса виходять гарні охоронні амулети. модливо, тис можна було б назвати деревом в північній традиції священним. Дуже часто тис росте біля священних місць; в Західній Європі нерідко його висаджували біля церков і вздовж дороги до них. Тис безпосередньо пов’язаний з багатьма рунами Футарка – Хагалаз і Альгіз, але в першу чергу з руной Ейваз, яка в своєму графічному зображенні зображує насамперед магічний двокінечний жезл життя і смерті. Висаджені навколо могильників тиси покликані були як захищати померлих, так і служити певним мостом, або дверима в інший світ. Вихід у цей інший світ відбувався в давнину під час шаманських обрядів, що в північних країнах називалися “Зейд”. Незмінною частиною Зейда був кадильний дим пахощів з кори, листя або смоли тиса. Тобто маги минулого використовували тис для посилення магічних і психічних здібностей і викликання видінь. З іншого боку, оскільки Тисове дерево вважається самим довговічним на Європейському континенті, воно перетворилося на символ вічного життя, атрибут багатьох божеств, пануючих над смертю і відродженням до життя. З деревини тиса в північних країнах робили держаки копій і стріл і важкі бойові луки. З часом і самому тису стали приписувати захисні властивості і з нього робилося чимало охоронних амулетів.

Тополя – абсолютно байдуже до людини дерево. Його особливість полягає в тому, що воно, як губка, вбирає все негативне з навколишнього середовища. Тому в містах тополя відіграє роль санітара, покращує екологію.

Черемха дуже ніжне дерево. Воно лікує щиросердечні розчарування молодих, допомагає проявляти ніжну прихильність, юну пристрасть, але не допускає нічого низького. Навіть якщо ви вже немолоді, втомилися від мінливості долі, приходьте до черемхи. Її аура допоможе вам знову полюбити людей, життя

Шипшина відповідає за емоційний бік любові, підтримує в людях ніжність, пристрасть, душевну гармонію. У квітках і плодах зосереджена добра магія шипшини. А з його деревини виходять гарні амулети для пристрасної і палкого кохання. Шипшина стимулює прояви ніжних почуттів, відповідає за емоційний бік любові, підтримує в людях ніжність, пристрасть, душевну гармонію. Якщо ви зірвете квітучу гілку шипшини і подаруйте коханій людині, а вона залишить його байдужим – значить, його почуття не такі глибокі і сильні, як вам здавалося.

Яблуня – це дерево відродження до вічного життя. З нею пов’язана руна Інгуз, що уособлює собою вічне життя. Яблуня – дерево любові і родючості. А її деревина здавна використовувалася в любовній і цілющої магії. Це дерево жіночої сили, жіночої сексуальності, будить в жінці чуттєву сторону натури. Для енергії яблуні не існує моральних правил, вона керується тільки покликом природи. Так що при виготовленні амулета, неодмінно врахуйте цю важливу її особливість. Яблуня – перше дерево у гороскопі друїдів. У європейській символіці яблуня вважається деревом відродження до вічного життя. Греки залишили нам у спадок переказ про золоті яблука Гесперид, скандинави – про богиню Ідун і яблука безсмертя, кельтський епос розповідає про блажений Острів Яблук Авалоні, у слов’ян – це казкові “молодильні яблука”. Таким чином, сама яблуня, як і пов’язана з нею руна Інгуз, уособлює собою вічне життя. Яблуня – одна з перших окультурених дерев і тому в езотеричному вченні асоціюється зі свідомим вибором. Згадуючи у своєму описі рунічного ворожіння “плодоносне дерево”, Тацит має на увазі, швидше за все, саме яблуню. Будучи пов’язана з вибором і, ймовірно, з ворожінням, яблуня надає чималу допомогу в прогнозах, а крім того, її деревина здавна використовувалася в любовній і цілющої магії. Це дерево жіночої сили, жіночої сексуальності, будить в жінці чуттєву сторону натури. Якщо ви хочете відчути приплив еротичних сил, то лягайте спати влітку під яблунею, щоправда, вона охоче ділиться своїми силами з молодими дівчатами. Під впливом енергії яблуні дівчина може уявити собі образ ідеального відповідного їй чоловіка, а уві сні побачити судженого. Але треба побоюватися спокус, якими вас може оточити це дерево. Адже для енергії яблуні не існує моральних правил, вона керується тільки покликом природи.

Ясен – чоловіче дерево, адже з його деревини робили озброєння воїнів ще за скіфської доби. Ясен вважався символом війни: якщо ворогові надсилали гілку ясеня, це означало початок війни або попередження.
 Ясен – дерево світової осі, символізує також божественну природу людства. Він допомагає зрозуміти наше призначення, іноді його енергія пробуджує здатність до ясновидіння, дозволяє дізнатися про майбутнє, але допомагає тільки тим, хто щирий у своєму бажанні пізнання. Ясень – це дерево відродження і оновлення, з яким езотеричне вчення пов’язує світлі і радісні руни Старшого Футарка – Гебо і Вунйо. Крім того, ясен уособлює зв’язок того, що вгорі, з тим, що внизу, тобто зв’язок світу богів та світу людей, світу духовного і матеріального, і тому це дерево співвідноситься з руной Одіна Ансуз, а також руною подорожі між світами Еваз. Ясен – дерево, традиційне для всіх видів чарівництва і ворожіння. Саме з його деревини виготовляються найкращі комплекти ворожильних рун, саме його деревину вважали за краще використовувати майстри Північно-Заходу для виготовлення зброї і знарядь,…особливо тих, що мали магічне призначення. Так, наприклад, у Скандинавії нерідко вважалося, що спис з ясеневих держаком є чарівним вже просто в силу того, що використаний ясен: такий спис уподібнювалися священному спису Одіна, Гунгнір, бо його зроблено з деревини саме цього дерева. Крім виготовлення чарівних знарядь і зброї, деревина ясена дуже широко застосовується для виготовлення захисних амулетів, які обороняли власника майже від усіх шкідливих впливів. Крім того, особлива магія традиційно приписується вогню, розпаленого на ясеневих дровах. Дим такого багаття вважається священним курінням, а сила, що виходить від вогню, – доброчинною та цілющою.

Матеріал підготувала Світана Цисар

 

3 коментарі до Магія дерев та рун

 1. С в і т а н а коментує:

  Надія, Роман, дякую вам за такі теплі відгуки :)

 2. Роман коментує:

  Дякую за цінну інформацію!

 3. Надія коментує:

  Інформація дуже цінна. При цьому викладена зрозуміло, стисло, але цікаво.
  Дякую за витрачений час і сили на зроблену роботу, якою тепер може користуватись кожен охочий.

Напишіть відгук